środa, 13 marca 2013

PlayStation Plus - RZUT (Rad)OKIEM

Zapewne nie zdziwi nikogo informacja, że jako gracze razem z Laures poza komputerami PC posiadamy również XBOX 360 oraz PlayStation 3. Obie konsole mają swoje wady i zalety. Jedna lepiej radzi sobie z grafią, druga ogólnie z płynnością. Ale to nieważne, bo obie dają tyle samo radości w zabawie. Jednak różnią jedną podstawową rzeczą. Systemem usług internetowych. By pograć sobie z innymi ludźmi po sieci w gry na XBOX 360 musimy posiadać pakiet XBOX Live Gold. Szczerze mówiąc tylko raz mieliśmy wykupiony ten pakiet i poza aktywną opcją multiplayer oraz możliwością ściągania premierowych dem nie przypominam sobie innych dodatkowych opcji. Sony od jakiegoś roku również wyszło z propozycją swoistego abonamentu do darmowej usługi PlayStation Store. Jednak usługa ta w przeciwieństwie do Live Gold nie dawała nam dostępu do trybu multiplayer (takowy jest za darmo na platformie Sony), a dostęp do ekskluzywnych dodatków oraz gier. Do pewnego czasu gry nie zachwycały jednak ostatnio sytuacja się zmieniła i razem z Laures zakupiliśmy dostęp do usługi PlayStation Plus i pożałowaliśmy  Pożałowaliśmy, że nie zrobiliśmy my tego wcześniej ! :D

Ku mojemu zaskoczeniu od ręki dostępnych było kilka gier, teoretycznie za darmo. Teoretycznie, gdyż pakiet na keye.pl (chyba najtańsza i najszybsza alternatywa - 2 minuty po zapłaceniu już mieliśmy kod) to około 159 zł za rok korzystania z usługi. To pierwszy "haczyk" w usłudze Plus. Drugi haczyk to, że gry, a i owszem są do ściągnięcia ale pograć można w nie tylko i wyłącznie w momencie, gdy posiadamy aktywny pakiet Plus.
Szczerze nie trzeba tu wielkich kalkulacji w cenie Uncharted: Złota Otchłań na PS Vita otrzymaliśmy w obecnej chwili tytuły na PS Vitę (która już wkrótce zasili nasze stanowisko do grania) Gravity Rush, Lumines, Uncharted: Złota Otchłań, Wipeout 2048. Na PS3 zaopatrzyliśmy się w takie tytuły jak Sleeping Dogs (to właśnie ten tytuł najbardziej przekonał mnie do zakupu pakietu), Mortal Kombat, Dead or Alive 5, Mass Effect 3, Motorstorm: Apocalypse, Little Big Planet 2, Limbo, F1 Race Stars, God of War HD, Guardians of Middle-earth, Quantum Conundrum. 

Ja myślę, że całkiem nieźle jak na roczną opłatę około 159 zł pojawiła się możliwość ściągnięcia gier o wartości rynkowej około 1000 zł. Naprawdę jestem miło zaskoczony ofertą Sony, które chyba zaczęło uczyć się na własnych błędach i po licznych wpadkach (między innymi z dłuższą nieobecnością PSN) wyszło naprzeciw oczekiwaniom graczy.

Sony ma ode mnie kredyt zaufania i PS4 zapewne zagości w naszych domowych pieleszach, a wcześniej pewnie pojawi się PS Vita, bo przecież gry już mamy.

Kilka wniosków. Jeśli macie PS3 i korzystacie z PlayStation Store, warto zaopatrzyć się w roczny pakiem PlayStation Plus. Za cenę jednej gry otrzymujecie ich kilka. Fakt, wybór nie zawsze może nam przypasować i nie są to może super najnowsze tytuły, ale są one grywalne. Jeśli macie mały dysk... szybko go zmieńcie w konsoli na większy. Przyznam się szczerze, że jeszcze wszystkich możliwości PlayStation Plus nie odkryłem, a jest tam między innymi opcja automatycznego update'owania się gier oraz zapisu w chmurze i testowania pełnych wersji gier przez godzinę zabawy.
A minusy? Może jeden, tak z czepialstwa. Razem z Laures gramy na różnych kontach. PlayStation Plus można przypisać do jednego. na drugim koncie, korzystanie z tych gier jest niemożliwe  Podobnie jak PS Vita i PS4 korzystają i korzystać mają z usługi Plus, a oznacza to jedno. Jedno konto na jedna konsolę.

A już dziś kolejny tytuł na PS Vitę zasili nasze konto: Metal Gear Solid HD Collection.


Pozdrawiam i do następnego przeczytania. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz